Exploring Wanderlust

Një udhëzues për dietat me karburant të ulët për diabetin

Një udhëzues për dietat me karburant të ulët për diabetin

Një dietë me karburant të ulët mund të ndihmojë njerëzit me diabet të menaxhojnë më mirë nivelin e sheqerit në gjak. sesa ushqimet e tjera, që do të thotë se trupi duhet të prodhojë më shumë insulinë për t’i tretur ato. Mund të kundërshtojë gjithashtu disa efekte të tjera të diabetit, të tilla si shtimi në peshë dhe sëmundja e zemrës. Për disa njerëz, dietat me karburant të ulët janë sfidues për t’iu përmbajtur me kalimin e kohës.

Në këtë artikull, mësoni më shumë rreth një diete me karburant të ulët për njerëzit me diabet. Njerëzit duhet të mbajnë mend të flasin me një mjek përpara se të bëjnë ndryshime të rëndësishme dietike, veçanërisht ato që prekin menaxhimin e diabetit. Me diabet. Puna me një mjek ose dietolog mund të ndihmojë njerëzit të vendosin objektiva specifike të karbonit.

Një dietë shumë e ulët me karburant përfshin vetëm 30 gram (g) ose më pak në ditë. Dietat me karburant të ulët përfshijnë 130 g ose më pak carbs, ndërsa dietat e karburantit të moderuar përfshijnë midis 130 dhe 225 g carbs.

Për të marrë një ide se sa i rëndësishëm do të jetë një ndryshim në dietë, njerëzit mund të provojnë Duke numëruar marrjen e tyre të përditshme të karburantit për disa ditë, pastaj të vendosni një objektiv të ri. p>

Shumica e kalorive në një dietë me karburant të ulët duhet të vijnë nga burime të shëndetshme, natyrore, duke përfshirë:

 • Perimet
 • Proteina e ligët, siç janë vezët, peshku, arra, dhe tofu
 • yndyrna të mira, të tilla si ullinj ose avokados
 • Frutat në moderim
 • Për të kufizuar marrjen e frutave pasi frutat gjithashtu përmbajnë sheqer. Sidoqoftë, për shumicën e njerëzve, frutat janë një zëvendësues i shëndetshëm për ushqimet me sheqer dhe ushqimet e përpunuara.

 • Ushqime të përpunuara, të tilla si ushqime të paketuara dhe ushqime të kripura
 • Ushqime të pasura me sheqer, të tilla si ëmbëlsira, ëmbëlsira, pasta, cookie, sode dhe lëngje
 • Starches , veçanërisht bukë e bardhë ose bagels
 • Pije alkoolike
 • Patate, përfshirë patate të skuqura patatesh
 • Perime të tjera niseshte
 • makarona të bardha

Bukë me drithëra, thjerrëzat dhe fasulet janë gjithashtu të pasura me carbs, por ato mund të jenë një pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme. Hani këto ushqime në moderim ose si zëvendësues i carbs jo të shëndetshme, të tilla si ëmbëlsira dhe byrekë.

Për më shumë burime të mbështetur nga shkenca për ushqimin, vizitoni qendrën tonë të dedikuar.

Kur krijoni një plan vakti me karburant të ulët, është e dobishme të dini se sa kalori i duhet një personi çdo ditë dhe të qëndrojë brenda këtij diapazoni. Futja ditore e kalorive ndryshon në varësi të lartësisë, peshës dhe nivelit të aktivitetit të një personi.

Mësoni më shumë rreth nevojave individuale të marrjes së kalorive në këtë artikull. Një person mund të dëshirojë të zhvillojë një listë të opsioneve të shijshme të karburantit të ulët. Djathë vilë me pakicë të ulët

 • Avokadot e prera
 • Smoothiet e pasura me fibra me avokado, manaferrat e ngrira dhe një banane
 • kos me yndyrë të ulët
 • vezë dhe perime të skuqura në vaj ulliri ekstra të virgjër
 • dhe tofu
 • salmon
 • një kore lulelakër
 • pulë e mbushur me perime dhe djathë
 • makarona me kokërr të tërë me perime ose peshk
 • ton, përfshirë këtu Steakët e paketuar të tonit dhe tonit
 • kungull spageti të mbushur me perime
 • lasagna patëllxhan
  • arra
  • Fruta
  • hummus dhe perime
  • djathë vargu
  • viçi i viçit
  • ullinj
  • çokollatë e errët
  • patate të skuqura kale
  • mollë dhe gjalpë kikiriku
  • edamame e steamed
  • sardele

  Si ndikojnë carbs diabeti?

  Një dietë me karburant të ulët mund të jetë një nga strategjitë më të efektshme të menaxhimit të diabetit, veçanërisht për njerëzit që mund të jenë në gjendje të shmangin ilaçet. Për njerëzit me rezistencë ndaj insulinës, glukoza në gjak mund të mbetet e ngritur për orë të tëra pas ngrënies së karburanteve. Dieta mund të ndihmojë njerëzit me diabetin tip 1 dhe tip 2. Ushqimet e pasura me karboni kanë tendencë të jenë të larta në kalori, por të ulëta në disa lëndë ushqyese të rëndësishme, siç është proteina. Ushqimi i shumë prej këtyre "kalorive boshe" mund të çojë në shtim në peshë.

  Një dietë me karburant të ulët gjithashtu mund të:

  • Jepini një personi më shumë energji
  • Glukoza mesatare më e ulët e gjakut, ose nivelet e HbA1c
  • Ulja e dëshirave të ushqimit , veçanërisht për sheqerin
  • Ulja e rrezikut të hipoglikemisë
  • Përpjekjet e humbjes së peshës së ndihmës
  • Ulni rrezikun e komplikimeve afatgjata të diabetit
  • Rreziqet dhe konsideratat e kolesterolit më të ulët

  një dietë me karburant të ulët gjithashtu mund të hanë sasi të mëdha të proteinave, të cilat mund të përshpejtojnë dëmtimin e veshkave nëse ata tashmë kanë sëmundje të veshkave. Frakturat

 • Marrja me fibra të ulët
 • Arteriet e bllokuara
 • diatea prodhues Këto rreziqe mund të jenë Për shkak të ngrënies së shumë burimeve të proteinave të përpunuara, të tilla si prerjet e ftohta dhe mishi i kuq. Kufizimi i frutave dhe kokrrave të plota gjithashtu mund të jetë problematik nëse një person nuk po merr mjaft fibra. Ushqimi i një diete me karburant të ulët mund të bëjë që disa njerëz të ndjehen të uritur, me humor ose të kenë probleme të përqendrohen. Së pari dietologu, pasi profesionistët e kujdesit shëndetësor mund të ndihmojnë në sigurimin e të gjithë lëndëve ushqyese që u duhen. Mund të ndihmojë në mbajtjen e presionit të gjakut të ulët, të zvogëlojë rëniet e energjisë, humbjen e peshës së ndihmës, dhe madje edhe të kthejë rrjedhën e sëmundjes. -dieta e karburantit mund të jetë linja e parë e trajtimit. Shëndeti i një personi sesa shumë carbs. Dietë, gjithmonë bisedoni me një mjek ose dietolog. Njerëzit mund të konsiderojnë mbajtjen e një log të simptomave të tyre dhe ato që kanë ngrënë, për të matur se si dieta ndikon në shëndetin e tyre me kalimin e kohës. ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .